How It Works

2. Let us do the work

We'll get to know your dietary preferences and take care of the planning, shopping, cooking and cleaning.

Having%20a%20great%20time%20with%20frien

1. Easily Book Online

Browse our website and contact us with any questions. When you're ready, book your session online.

Meal prep. Appetizing lunch boxes. A bal

3. Enjoy!

Open your fridge for delicious home cooked meals made just for you. It's that simple!

Our Services

Couple at Breakfast

Bumble Bee

  • 2-3 meals (4-8 servings per meal)

  • Consultation, menu planning, grocery shopping, cooking and cleaning

  • Perfection Promise guarantee

  • FREE homemade honey bread

Honey Bee

  • 4-6 meals (4-8 servings per meal)

  • Consultation, menu planning, grocery shopping, cooking and cleaning

  • Perfection Promise guarantee

  • FREE homemade honey bread

Bee the Chef

  • Friday Night Private Cooking Class

  • Choose 2-4 dishes to learn

  • Learn lifelong cooking skills and enjoy the results!

  • For up to 4 participants

  • Makes a great gift

Cost of ingredients extra.

Honey%20Bread%20Logo%20long%201_edited.p

Perfection Promise

We want you to feel completely delighted and taken care of. If you aren't 100% satisfied with any of your meals, let us know within seven days and we will refund or remake the meal at no charge.

Cost Per Serving

Honey Bread comes at a great value

Cost for a 'Honey Bee' session can be somewhere around $9.88/serving. This includes the session price of $349, average grocery bill of $125* and assumes six meals for your session, each meal yielding 8 servings (48 total servings). Keep in mind that 6 meals with 8 servings each is possible for meals that are easy to make in big batches.

 

Cost for a 'Bumblebee' session can be somewhere around $12.98/serving. This includes the session price of $249, average grocery bill of $62.50* and assumes three meals for your session, each meal yielding 8 servings (24 total servings). As with the 'Honey Bee' session, this cost estimate applies for meals that are easy to make in big batches.

Compare this with the average cost of meal kits ($8.99-$12.99 per serving plus delivery fees) and restaurants/takeout (average cost of $13 per serving plus tip/delivery fees).

*The grocery estimates include mostly organic and non-GMO ingredients, whole grainshumanely raised meat, eggs and dairy, and wild caught seafood with 100% customization of any meal you would like. Grocery costs can be even lower than this (especially for vegetarian/vegan menus) or slightly higher depending upon your needs and preferences. If you have a certain budget in mind, let us know and we will design your menu around this.